Bezrobocie równowagi i nierównowagi
Równowaga na rynku pracy oznacza, że zapotrzebowanie na prace zrównuje się z oferta pracy(E), rozumianą jako liczba osób przyjmujących propozycje pracy za daną płacę realną. Istnieje wówczas bezrobocie dobrowolne, czyli naturalne(odcinek EF).typowymi przykładami bezrobocia równowagi jest bezrobocie frykcyjne i strukturalne Jeśli realna płaca jest wyższa od płacy, której odpowiada równowaga na rynku pracy, pojawia się bezrobocie przymusowe(odcinek AB)- liczba osób skłonnych podjąć pracę za określona płacę realna ale nie mogąca znaleźć zatrudnienia. Natomiast niedobór rąk do pracy(odcinek CD) istnieje przy płacy realnej niższej od płacy równowagi.
Idea bezrobocia równowagi została rozwinięta na gruncie teorii naturalnej stopy bezrobocia Friedmana i Phelpsa. Stoją oni na stanowisku, że w gosp. Występuje tendencja do ustalania się równowagi na rynku pracy, przy czym równowaga ta dopuszcza istnienie tzw.bezrobocia naturalnego. Przyczyny tego bezrobocia upatruja się w niedoskonałości funkcjonowania rynków, w istnieniu niekompletnych informacji o wolnych miejscach pracy, i wolnej sile roboczej, niedoskonałości mobilności siły roboczej, ograniczonym zakresie konkurencji oraz niedopasowaniach strukturalnych popytu i podaży pracy.
Nierównowaga bezrobocia-wyróżnianie dwa stanowiska: neoklasyczne i keynesistowskie.
rozumiane zwykle jako swoista „reszta” bezrobocia (a zarazem ta jego część, która nie znajduje już nawet choćby tylko „teoretycznych” uzasadnień, co do racjonalności ekonomicznej i społecznej swego istnienia)
Jak powstaje bezrobocie nierównowagi? 2 koncepcje
a) ujęcie neoklasyczne- rynek skuteczny. W warunkach wolnorynkowej gospodarki występuje tendencja do ustalania się na rynku pracy stanu równowagi. Bezrobocie tłumaczone jest ograniczeniami w swobodnym działaniu mechanizmu rynkowego na rynku pracy(usztywnianie płac bo związki zawodowe działają)→ aktywna ingerencja państwa w procesy gospodarcze nie jest potrzebna do zwalczania bezrobocia
b) ujęcie keynesistowskie→ rynek nieskuteczny. Uważają, że istnieje stale nadwyżka podaży siły roboczej nad popytem na nią, bo nie wystraczający popyt na towary w warunkach wolnorynkowych gospodarki. Założenie sztywności płac nominalnych. Założenie o konieczności aktywnej ingerencji państwa w procesy gosp w celu zwalczania bezrobocia