Alternatywne potraktowanie zagranicy i amortyzacji w modelu przepływów międzygałęziowych i tego konsekwencje

Jeśli „zagranicę” potraktuje się jako odrębną gałąź produkcyjną, to poszerza się I część przepływów o odpowiedni wiersz i kolumnę. W wierszu notuje się to, co „zagranica” sprzedaje (czyli import krajowy), w kolumnie zaś eksport, czyli to, co dana gospodarka sprzedaje innym krajom. Gdyby „zagranicy” nie traktować jako odrębnej gałęzi produkcyjnej, wówczas popyt końcowy eksporterów wyrażony będzie w II części tabeli, w III części zaś trzeba będzie wykazać również import. Podobnie jest z amortyzacją. Zużycie środków trwałych może być zaliczone do kosztów materialnych produkcji (ćwiartka I), a może wystąpić w ramach nadwyżki w III części, która przyjmuje wówczas wartość brutto. W tym przypadku odpowiednia rubryka określająca wielkość popytu restytucyjnego (odtworzeniowego) wystąpi w II części tabeli. Amortyzacja jest kosztem. Można ująć amortyzację podobnie jak eksport/import, czyli w I ćwiartce- w odpowiednim wierszu amortyzację środków trwałych w gałęziach (nie amortyzuje się środków obrotowych) i amortyzację dóbr poszczególnych „i”, ale nie zrobił tego. Ponieważ nie byłoby efektów amortyzacji, tylko zużycie. Część pierwsza tablicy może mieć charakter rozszerzony lub zawężony. Jeśli zagranicę potraktujemy jako gałąź produkcyjną to poszerza się I część przepływów o odpowiedni wiersz i kolumnę. W wierszu notuje się co zagranica sprzedaje czyli import krajowy, a w kolumnie eksport, czyli to co gospodarka sprzedaje reszcie świata.
Gdyby zagranicy nie traktować jako odrębnej gałęzi produkcyjnej wówczas popyt końcowy eksporterów wyrażony będzie w kolumnie w II ćwiartce przepływów, natomiast w wierszu w III części trzeba wykazać import.
Podobnie jest z amortyzacją. Zużycie środków trwałych może być zaliczone do kosztów materialnych produkcji. Umieszczone w części I tablicy, w kolumnie jako fundusz odtworzenia, a w wierszu uwzględniono by jaka część kosztów przypadła na amortyzację. Może wystąpić również w ramach nadwyżki jako element dochodu wiersz w części III, która przyjmuje wówczas wartość brutto. W tym przypadku odpowiednia kolumna określająca wielkość popytu odtworzeniowego wystąpi w II części tabeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *